Wpływ snu na powodzenie diety

Dieta

Sen jest nieodłącznym towarzyszem człowieka od początku naszego życia, aż do samego jego końca. Podczas trwania snu regenerujemy się, obniżają się procesy metaboliczne, temperatura ciała, wyrównuje nam się oddech – odpoczywa każdy układ naszego organizmu. Dzięki niemu mamy siłę i energię na kolejny dzień. Jednak czy sen ma wpływ na naszą masę ciała? Okazuje się, że tak.

W roku 2017 Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young otrzymali Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie zegara biologicznego a dokładniej genów i mechanizmów za niego odpowiedzialnych. Wykazano, że nasz organizm jest stworzony do funkcjonowania inaczej w dzień i w nocy i obie te fazy są nam niezbędne do życia.

Dobry sen w procesie odchudzania i utrzymywania prawidłowej masy ciała również pełni bardzo dużą rolę. Wykazano, że nieodpowiednia długość i jakość snu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka występowania otyłości i cukrzycy typu 2 [1]. Ponadto wykazano odwrotnie proporcjonalną zależność między długością snu a wartością wskaźnika BMI u badanych [2]. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm rekompensuje sobie brak energii, którą powinien otrzymać podczas snu energią z pożywienia. Zaburzone są procesy wydzielania leptyny i greliny, które odpowiadają za poczucie głodu i sytości. Zmniejsza się wrażliwość tkanek na insulinę i tolerancja glukozy w naszym organizmie. Co to oznacza w praktyce?

Gdy jesteśmy niewyspani nie mamy siły, aby wykonać odpowiedni wysiłek fizyczny i zwiększyć wydatek energetyczny. Jednocześnie zwiększamy ilość przyjmowanych pokarmów, zwykle tych słodkich i tłustych powodujących szybki skok energii, aby się pobudzić i mieć siłę na dalszą część dnia. Dodatkowo czujemy większy głód i mniejszą sytość co powoduje, że zjadamy więcej czym zdecydowanie zwiększamy podaż energii. Całe to zamknięte koło prowadzi nas do dodatniego bilansu energetycznego, a co za tym idzie, dodatkowych kilogramów.

Dlatego zadbaj o odpowiednią długość i jakość swojego snu. Mamy dla Ciebie kilka ważnych zasad:

  1. Staraj się zasypiać i wstawać codziennie o tej samej porze.
  2. Twój sen powinien trwać między 6 a 9 godzin.
  3. Twoje łóżko powinno byś wygodne.
  4. Nie przynoś pracy ani jedzenia do łóżka.
  5. Przewietrz pokój przed spaniem – idealna temperatura do spania to 18 stopni Celsjusza.
  6. Jedz lekką kolację nie później niż 3 godziny przed snem, o jej skład dbamy za Ciebie w Cateringu 2be.
  7. Bezpośrednio przed snem nie używaj komputera, telefonu i nie oglądaj telewizji, lepiej wyciszysz się przy dobrej książce.
  8. Zgaś światła i dobrze zasłoń zasłony – ciemność sprzyja wydzielaniu melatoniny, która pomaga w zasypianiu.

 

 

  1. Nedeltcheva, Scheer, Metabolic effects of sleep disruption, links to obesity and diabetes. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2014
  2. Bayon, Leger, Gomez-Merino, Vecchierini, Chennaoui Sleep debt and obesity. Ann Med. 2014