Wegetarianizm i weganizm jaka jest różnica?

Bycie „wege” nie zawsze jest jednoznacznie rozumiane. Wegetarianizm i weganizm to dwa podobne, lecz znacząco różniące się od siebie, sposoby odżywiania. Oba opierają się na wykluczeniu z menu mięsa i bazują na produktach roślinnych. Dodatkowo zwykle są związane z podobną ideologią proekologiczną i/lub względami zdrowotnymi i etycznymi. Warto więc dopytać co dla danej osoby oznacza bycie „wege”.

 W kwestii samej diety wegetarianizm ma różne odmiany opierające się na produktach roślinnych, ale dopuszczające różne produkty odzwierzęce:

  • semiwegetarianizm wykluczający jedynie wieprzowinę, wołowinę i mięsa innych ssaków pozostawiając w menu drób, ryby, jaja oraz mleko i jego przetwory
  • pescowegetarianizm wyklucza każdy rodzaj mięsa pozostawiając w menu ryby, jaja oraz mleko i jego przetwory
  • laktoowowegetarianizm dopuszcza spożycie jaj oraz mleka i jego przetworów
  • laktowegetarianizm dopuszcza spożycie mleka i przetworów mlecznych
  • owowegetarianizm dopuszcza spożycie jaj wykluczając pozostałe produkty odzwierzęce

Generalizując dieta wegetariańska wpisuje się w kanony prozdrowotnego stylu życia. Natomiast w zależności od rodzaju ma odmienne właściwości zdrowotne i może być stosowana w różnych przypadkach. Odżywianie oparte na produktach roślinnych takich jak warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, dobrej jakości oleje, orzechy, nasiona i pestki a także dobrej jakości produktach odzwierzęcych takich jak nabiał, jaja oraz ryby i/lub mięso drobiowe (semi- i pescowegetarianizm) zgodnie z założeniem nie powinno prowadzić do niedoborów a wręcz ma wiele właściwości prozdrowotnych i w efekcie może polepszyć nasze samopoczucie i obniżać ryzyko wielu chorób. Wykluczenie z diety ryb oraz drobiu niesie za sobą potrzebę uzupełnienia diety o produkty bogate w kwasy omega 3 oraz witaminę D a także dobrej jakości białko. Prawidłowe zbilansowanie diet laktoowo-, lakto- i owowegetariańskich również jest możliwe przy prawidłowej zamianie lub wprowadzeniu kluczowych składników diety.

Weganizm natomiast opiera się jedynie na produktach pochodzenia roślinnego – warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, orzechach, pestkach i nasionach. Jego odmianą jest witarianizm, w którym dopuszczone jest jedynie spożywanie surowych produktów pochodzenia roślinnego a potrawy mogą być podgrzewane jedynie do temperatury 43oC. Zbilansowanie tego rodzaju diet jest trudniejsze i wymaga konsultacji ze specjalistą w celu ustalenia indywidualnego zapotrzebowania oraz niezbędnej suplementacji, a także wskazania produktów które są kluczowe w tej właśnie diecie. Eliminacja bardzo wielu grup produktów bez wprowadzenia zamienników może skutkować licznymi niedoborami i może być niebezpieczne dla zdrowia. Należy również pamiętać, że m.in. cukier, tłuszcz palmowy oraz alkohol także są produktami wegetariańskimi/ wegańskimi a nie należą do zdrowych składników diety. Dieta wegetariańska czy wegańska również może być stosowana w sposób nieprawidłowy i prowadzić do niedoboru, ale także nadmiaru masy ciała, dlatego warto skonsultować jej wprowadzenie ze specjalistą.

W Catering 2be mamy w ofercie dietę wegetariańską w dwóch wariantach – laktoowowegetariańską (Program 2be Vege A) oraz pescowegetariańską (Program 2be Vege B). Możemy również indywidualnie skomponować diety z innych wariantów wegetariańskich po uprzedniej konsultacji dietetycznej. Zapraszamy!

jozefow legionowo lomianki marki mszczonow otwock piaseczno piastow pruszkow radzymin rawa-mazowiecka sulejowek warszawa-srodmiescie bemowo bialoleka bielany mokotow ochota praga praga-polnoc praga-poludnie targowek ursus ursynow wilanow wlochy wola zoliborz wolomin wyszkow zabki zyrardow zielonka