fbpx

Postanowienia noworoczne – z czym to się je?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu tworzył swoją listę postanowień noworocznych. Często snujemy różne plany i cele w naszych głowach, nie zapisując ich w sposób sprecyzowany na kartce. Czy to ma jakieś znaczenie?

Okazuje się, że tak. Stawianie sobie celów, które są bardzo ogólne często powoduje, że nie wiemy jakie kroki powinniśmy podjąć, aby je osiągnąć i w jakim czasie nasz plan może zostać zrealizowany. Mówi o tym wykorzystywana często w procesie zmiany metoda precyzowania celów – SMART (mądry/sprytny). Jest to akronim od angielskich słów:

Specific

Measurable

Ambitious

Realistic

Time-bound

W wolnym tłumaczeniu oznacza to, że postawiony przez Ciebie cel powinien być:

Skonkretyzowany,

Mierzalny,

Ambitny,

Realistyczny i

określony w czasie.

Przykładowo, jeżeli postawisz sobie cel: „Będę szczęśliwy w 2019” możesz powiedzieć, że jest to cel ambitny, realistyczny i określony w czasie, ale zupełnie nie jest skonkretyzowany i mierzalny. Dla każdego szczęście ma inne znaczenie i ciężko jest je zmierzyć.

Warto więc w takim przypadku zastanowić się co powoduje, że teraz nie jestem szczęśliwy, a co zwykle sprawia mi radość np. nie jestem szczęśliwy, bo za dużo pracuję i nie mam czasu dla rodziny, który sprawia mi radość.

Następne pytanie jakie warto sobie zadać w tym przypadku to: W jaki sposób mogę wygospodarować więcej czasu dla rodziny? np. mogę być bardziej asertywny w pracy i nie brać zleceń, które zajmują czas a nie generują dodatkowych zysków/ mogę ustalić z rodziną konkretny dzień i godzinę w tygodniu, kiedy spędzamy czas wszyscy razem/ mogę zamienić czas, który spędzam w Internecie, na czas spędzony z rodziną itd.

Jeżeli masz pomysł na rozwiązanie sprecyzuj je i sformułuj cel np. Przez cały styczeń w każdy czwartek o 18 będę zjadał wspólny posiłek z moją rodziną, a następnie będziemy grać w planszówki. Taki pomysł spełnia wszystkie 5 cech dobrze określonego celu – jest skonkretyzowany, mierzalny, ambitny, realistyczny i określony w czasie, a dodatkowo prowadzi do tego, że będziesz szczęśliwszy w 2019 roku już na koniec stycznia :). Dodatkowymi cechami celów, które ułatwiają ich realizację jest dodanie końcówki -ER (exciting i recorded) do naszego akronimu, czyli: ekscytujący i zapisany.

Jeśli nasz cel został już przez nas zapisany zgodnie z metodą SMARTER jest jeszcze kilka wartościowych pytań, które pomogą nam zacząć jego realizację:

  1. Co mogę zrobić dzisiaj, aby zbliżyć się do celu?
  2. Skąd będę wiedział, że mój cel został osiągnięty – jak się będę wtedy czuł, jaka będzie moja nagroda?
  3. Co lub kto może przeszkodzić mi w osiągnięciu mojego celu? Jak będę radził sobie z tymi przeciwnościami?
  4. Kto lub co będzie moim największym wsparciem i motywatorem w czasie osiągania mojego celu?
  5. Jak mogę ułatwić sobie osiągnięcie mojego celu?

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania pozwoliły Ci zrozumieć i przybliżyć Twój cel i drogę jaką powinieneś przebyć, aby go osiągnąć. Pamiętaj, że zmiany i sukcesy nie są widoczne od razu, a wytrwałość i silna wola są jak mięśnie, które można wytrenować.

Z życzeniami wspaniałego i szczęśliwego Nowego Roku zespół Catering2be.

jozefow legionowo lomianki marki mszczonow otwock piaseczno piastow pruszkow radzymin rawa-mazowiecka sulejowek warszawa-srodmiescie bemowo bialoleka bielany mokotow ochota praga praga-polnoc praga-poludnie targowek ursus ursynow wilanow wlochy wola zoliborz wolomin wyszkow zabki zyrardow zielonka