fbpx

Planowanie ciąży, a posiłki dostarczane przez catering dietetyczny

            Zwykle przyszli rodzice przygotowują się do macierzyństwa/tacierzyństwa znacznie wcześniej, a planowanie ciąży jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i… słusznie. Zarówno w przypadku kobiety jak i mężczyzny styl życia i odpowiedni sposób odżywiania się wpływają na proces zapłodnienia, jakość nasienia (u mężczyzny) i utrzymanie ciąży (w przypadku kobiet). Badania wskazują na znaczący wpływ stanu odżywienia i sposobu żywienia się rodziców na ryzyko występowania różnych schorzeń w życiu dorosłym dziecka.

            Najważniejsze aspekty prozdrowotnego stylu życia pary planującej potomstwo to unikanie alkoholu, palenia tytoniu i innych używek, regularna umiarkowana aktywność fizyczna oraz unikanie stresu. Natomiast diety powinna być zgodna z zasadami prawidłowego żywienia osób zdrowych ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju spożywanych kwasów tłuszczowych, dostarczająca odpowiedniej ilości cynku, selenu, kwasu foliowego a także witamin antyoksydacyjnych (A, C, E). Duże znaczenie ma także prawidłowa masa ciała rodziców oraz odpowiednia (nie za duża, nie za mała) ilość tkanki tłuszczowej u przyszłej mamy.

            W praktyce oznacza to, że dieta przyszłych rodziców powinna być odpowiednio zbilansowana i dobrana pod względem energetycznym. Zaleca się, aby składała się ona z pięciu pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, spożywanych co 3-4h. Śniadanie warto spożyć do godziny po wstaniu, a kolację 3h przed pójściem spać. Podstawę jadłospisu powinny stanowić różnorodne warzywa, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, dobrej jakości nabiał, tłuste ryby (powinny znaleźć się w menu 2-3 razy w tygodniu), chude mięso, orzechy, nasiona, pestki oraz oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej z orzechów włoskich, lniany czy rzepakowy (3 ostatnie najlepiej na zimno np. jako dodatek do sałatek). Dla kobiet wskazana jest dodatkowo suplementacja kwasem foliowym na ok 2 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, najlepiej w dawce dostosowanej indywidualnie przez lekarza. W przypadku mężczyzn planujących potomstwo jednym z najważniejszych składników jest cynk, którego znaczne ilości wykorzystywane są do procesu ejakulacji. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się spożywanie ok 1,5-2l dobrej jakości wody w ciągu dnia (może być średnio- lub wysokozmineralizowana).

            Posiłki dostarczane przez Catering 2be są przygotowywane pod okiem wykwalifikowanych dietetyków tak, aby spełniały normy prawidłowego żywienia. Zapewniamy nie tylko doskonałą jakość i pełny smak, ale także odpowiednie zbilansowanie otrzymywanych posiłków. Zapraszamy do skorzystania z porady dietetycznej w gabinecie lub poprzez kontakt mailowy w celu indywidualnego dostosowania programu diety do Państwa potrzeb.

jozefow legionowo lomianki marki mszczonow otwock piaseczno piastow pruszkow radzymin rawa-mazowiecka sulejowek warszawa-srodmiescie bemowo bialoleka bielany mokotow ochota praga praga-polnoc praga-poludnie targowek ursus ursynow wilanow wlochy wola zoliborz wolomin wyszkow zabki zyrardow zielonka