Jak zacząć dietę? Jak przygotować się do diety?

Jak zacząć dietę, aby po kilku dniach nie stracić motywacji i nie wrócić do starych przyzwyczajeń? To pytanie prawdopodobnie pojawi się w głowie każdego, kto planuje przygodę z odchudzaniem. Krok po kroku opowiemy, jak rozpocząć dietę, aby uniknąć efektu zniechęcenia i zadbać o długotrwałe zmiany w nawykach żywieniowych. Przekonasz się również, że w takim przypadku warto skorzystać z dodatkowego wsparcia.

Jak zacząć dietę?

Odpowiedź na pytanie jak zacząć dietę jest w gruncie rzeczy prosta – podstawą jest stopniowe wprowadzanie zmian, dzięki czemu nie tylko unikniesz efektu jojo, ale na stałe nauczysz się nowych wzorców żywieniowych. Przygotuj się na to, że dieta jest długotrwałym procesem na kilka najbliższych miesięcy. Szkodliwe nawyki były utrwalane latami, dlatego rozpoczynając odchudzanie, narażasz się na rozdrażnienie spowodowane brakiem natychmiastowych efektów. Poniżej przedstawiamy osiem wskazówek, dzięki którym nie musisz samodzielnie odpowiadać sobie na pytanie, jak zacząć dietę.

Od czego tak naprawdę zacząć dietę?

Wiele osób traci czas zastanawiając się, jak rozpocząć dietę – to błąd, ponieważ pierwszym krokiem powinna być chęć zmiany oraz gotowość do zmierzenia się z konsekwencjami dotychczasowego stylu życia. Pamiętaj, że wizyta u dietetyka nie jest równoznaczna z osiągnięciem oczekiwanych efektów – to dopiero początek drogi. Do odchudzania potrzebne jest coś więcej.

Wyznacz sobie cel

Od czego zacząć dietę, aby nie tracić motywacji? Konieczne jest precyzyjne określenie celu, który będzie jednocześnie osadzony w czasie i możliwy do zrealizowania. Umiejętność wyznaczenia celu nie należy do najłatwiejszych, dlatego zdecydowanie lepiej założyć, że schudniesz 5 kilogramów do końca września 2020 roku niż, że chcesz założyć spodnie, w które nie mieścisz się od dwóch lat.

Zastanów się, czy masz czas na samodzielne przygotowywanie posiłków

Dieta oznacza planowanie jadłospisu z wyprzedzeniem, tworzenie listy zakupów, która pozwala uniknąć niechcianych produktów w lodówce oraz przygotowywanie posiłków na kolejny dzień. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie podołać temu zadaniu, wracając późnym popołudniem z pracy? Odchudzanie jest procesem czasochłonnym, dlatego warto zastanowić się, jak podejść do diety, aby nie zrezygnować po pierwszym tygodniu. Kompromisowym rozwiązaniem może się okazać catering dietetyczny z Warszawy.

Oceń swoje możliwości

Jednym ze sposobów na przygotowanie się do diety jest określenie popełnianych dotychczas błędów. Ustal, co do tej pory było Twoją największą słabością – słodycze, napoje gazowane, a może słone przekąski? Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety tych produktów, które są najbardziej odpowiedzialne za Twoją obecną masę ciała.

Wybierz dietę odpowiednią dla Twojego organizmu

Zdrowa dieta jest zgodna z potrzebami organizmu, dlatego należy zacząć od określenia takich szczegółów jak: ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia, zapotrzebowanie kaloryczne, Twój aktualny stan zdrowia, możliwości finansowe oraz umiejętności kulinarne. Nie istnieje przepis na dietę uniwersalną – w odchudzaniu znacznie lepiej sprawdza się indywidualny plan żywieniowy, dostosowany do Twojego stylu życia.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli nie masz pomysłu, jak rozpocząć dietę, najprostszym rozwiązaniem będzie konsultacja z osobą, która o dietach wie wszystko. Na samopoczucie wpływa nie tylko liczba kalorii dostarczanych każdego dnia, ale również odpowiednia ilość składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, specjalista będzie w stanie ocenić, czego naprawdę potrzebuje Twój organizm – nieodpowiednia dieta może zaburzyć gospodarkę hormonalną, a nawet doprowadzić do niedożywienia.

Dieta oznacza samokontrolę

Jak przestawić się na dietę? Przede wszystkim pogódź się z myślą, że odchudzanie to wymagający proces, który wymaga samokontroli i silnej motywacji. Ustalenie prawidłowego jadłospisu pomoże pozbyć się nadprogramowych kilogramów tylko wtedy, jeżeli będziesz działać konsekwentnie. Przygotuj się na spadek motywacji, bo tego nie jesteś w stanie uniknąć – zastanów się, jak możesz wybrnąć z takiej sytuacji bez powrotu do starych nawyków.

Mądrze opanuj apetyt na słodycze

Jak podejść do diety bez słodyczy? Konieczne jest ograniczenie cukrów w posiłkach do niezbędnego minimum. W sytuacjach kryzysowych szukaj zdrowych zamienników – zjedz świeże daktyle, sezonowe owoce lub gorzką czekoladę o 90% zawartości kakao. Nie zapominaj również o aktywności fizycznej, która pomoże rozładować stres i napięcie po ciężkim dniu w pracy.

Wsparcie w zdrowej diecie

Przejście na zdrową dietę to złożony proces, który wymaga ogromnego wysiłku, dlatego masz prawo skorzystać z profesjonalnego wsparcia bez wyrzutów sumienia – często trudno pogodzić chęć zdrowego odżywiania z codziennymi obowiązkami. Catering2be tworzy dietę pudełkową dostosowaną do różnych potrzeb – od diety redukcyjnej po jadłospis dla osób z insulinoopornością. Dzięki temu łatwiej będzie Ci osiągnąć efekty.

jozefow legionowo lomianki marki mszczonow otwock piaseczno piastow pruszkow radzymin rawa-mazowiecka sulejowek warszawa-srodmiescie bemowo bialoleka bielany mokotow ochota praga praga-polnoc praga-poludnie targowek ursus ursynow wilanow wlochy wola zoliborz wolomin wyszkow zabki zyrardow zielonka