Dlaczego warto jeść regularnie?

Dieta

Każdy z nas słyszał nie raz zasady prawidłowego żywienia, powtarzane przez osoby związane ze zdrowym stylem życia ale także przez sąsiadkę, koleżankę czy babcię. Już każdy wie, że ma zjadać 5 posiłków w ciągu dnia, co 2-3 godziny, że podstawą diety powinny być warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, a także wie, że ma pić co najmniej 2 litry wody i dobrze by było jakby jeszcze do tego ćwiczył co najmniej godzinę dziennie. Zasady wydają się proste jednak wprowadzenie ich w życie to nie lada wyzwanie.

Z doświadczenia wiem, że łatwiej i chętniej decydujemy się na zmianę gdy znamy cel i zasadność jej wprowadzenia. W związku z tym postanowiłam wyjaśnić dlaczego te 5 posiłków w ciągu dnia, regularnie co 2-3 godziny, jest tak bardzo ważne dla utrzymania szczupłej sylwetki i ogólnego dobrego samopoczucia.

Po pierwsze dostarczanie naszemu organizmowi pokarmu co 2-3 godziny w odpowiednich porcjach pozwala nam na utrzymanie odpowiedniego tempa metabolizmu. To znaczy, że dzięki temu trawimy i przyswajamy potrzebną nam ilość składników odżywczych, witamin i składników mineralnych a resztę spokojnie wydalamy. Proces ten pozwala na regularne pozbywanie się z organizmu m.in. toksyn i  nadmiaru tłuszczu, który nie będzie odkładał się w naszych boczkach i na brzuchu. Ułatwia też wypróżnianie, dzięki czemu czujemy się lekko.

Nasz organizm w momencie, gdy nie dostaje odpowiedniej porcji pożywienia przez długi czas (ponad 5h) przestawia się na tryb „gromadzenia zapasów”.To znaczy, że zaczyna przekształcać dostępne składniki m.in. w tkankę tłuszczową. Jest to nasze ewolucyjne przystosowanie do okresów głodu związanych z długotrwałym poszukiwaniem jedzenia. Nie zostanie to zaobserwowane po jednokrotnym ominięciu posiłku, jednak u osób, które zwyczajowo spożywają 1-2 posiłki w ciągu dnia.Dlatego warto wypracować sobie nawyk spożywania 5 regularnych posiłków w ciągu dnia.

Ponadto zaplanowanie posiłków na następny dzień chroni nas przed pojadaniem. Wybieranie niezdrowych przekąsek najczęściej towarzyszy nudzie oraz trudności w znalezieniu czegoś pożywnego w naszym otoczeniu- w pracy, na uczelni itp. Gdy wiemy co będziemy jeść i/ lub przygotujemy to sobie wcześniej w domu możemy uchronić się przed tego typu pożywieniem, które często dostarcza dużej ilości kalorii, a małej ilości składników mineralnych i witamin.

Brzmi to wszystko bardzo prosto, jednak wiele osób nie ma czasu i ochoty na wymyślenie menu na cały następny dzień, zrobienie zakupów i jeszcze przygotowywanie wieczorem pięciu posiłków. Dla tych osób dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, w którym wszystkie posiłki będą układane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i dostarczane prosto pod dom zaoszczędzając cenny czas, pielęgnując zdrowie i samopoczucie.